Ingemar Tåg

Ingenjör, auktoriserad fastighetsmäklare (AFM) Ingemar Mikael Tåg
Född 11.01.1954 Pörtom
Fru: Siv, född 1955
Barn: Joacim, född 1981, Jonathan, född 1984

Skolor

  • Kommunala försöksmellanskolan i Petalax 1967-1971
  • Gymnasiet i Petalax 1971-1974
  • Studentexamen 1974
  • Tekniska Institutet i Vasa 1976-1980
  • Elingenjörsexamen 1980

Fortbildning

  • Svenska Handelshögskolan i Vasa , marknadsföring 1983
  • INSKO , ingenjörs kurser 1981-1985
  • Fastighetsmäklarexamen 1997
  • Hyväksytty hallituksen jäsen HHJ , Auktoriserad styrelsemedlem (handelskammaren) 2007
  • Yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto(YJE) ,Företagsledarens specialyrkesexamen (JTO) 2007-2009

Språk

Svenska, Finska, Engelska

Nuvarande anställning

Förmedlingsbyrå – Välitystoimisto Ingemar Tåg Ab/Oy, VD

Tidigare anställningar:

  • Gränges Aluminium 1975-1976
  • Wärtsilä 01.09.1975-14.05.1976
  • SCA 29.06-25.08.1977
  • Hartvall 02.05-31.08.1978
  • Asea Kabel 02.05-30.08.1979
  • Haldin & Rose, butikschef. 02.05.1980-05.03.1982
  • Kontiotuote Oy, representant 23.03.1982-09.07.1984
  • Gullringshus Oy, representant 09.01.1984-17.06.1985
  • Gullringshus Oy, försäljningschef Finland 17.06.1985-19.01.1990
  • Oy IiTee House Ab VD 1990-
  • Fastighetsbyrå Mäntylä & Tåg Ab, 50% VD 1993-2006
  • Aktia Fastighetsförmedling Vasa Ab, VD 2006-2009
  • Vaasan Kaupunginteatteri, marknadsföringsdirektör 1.1 2010-30.5 2011

Förtroendeuppdrag

  • Finlands fastighetsmäklarförbund rf: styrelsemedlem 2001-2007, 2014-
  • Österbottens fastighetsmäklare rf: ordförande 1999-2006, 2014-
  • Företagarna i Finland rf: styrelsemedlem 2005-2009, suppleant 2015-
  • Österbottens företagareförening rf: ordinarie styrelsemedlem 1997-2002, ordförande 2012-
  • Driftingenjörsförbundet i Finland r.f. Österbottniska avdelningen: ordförande 1980 1987,styrelsemedlem 2012
  • Driftingenjörsförbundet i Finland r.f.: styrelsemedlem 2012

Bostadsbolagsstyrelser

  • styrelseordförande  Skolhusgatan 47, 2014-
  • styrelsemedlem Rådhusgatan 19, 2005-
  • styrelsemedlem Strandgatan 17, 2006-
  • styrelsemedlem Säästötalo, 2005-
  • styrelsemedlem Keskuskortteli , 2007-
  • styrelseordförande Storalångg. 44, 2008-
  • styrelsemedlem Rådhusborgen, 2009-
  • Suomen Vuokranantajat ry ombudsman i Vasa regionen 2009-2015

Fritid

  • Stavgång
  • Körsång
  • Sommarstugan

Övrigt

  • Årets fastighetsmäklare i Finland 1998 (Finland fastighetsmäklarförbund rf)
  • Grundade och drev Vasa Bostadsblad 2001-2002 (Fastighetsmäklartidning)
  • Offentligt köpvittne 2016-